Generałowie stali się niebezpieczni dla PiS i Błaszczaka

Tak jak wysyłanie ich na pikniki, robienie z nich tła dla wystąpień politycznych. Obydwaj – zarówno gen. Andrzejczak, jak i gen. Piotrowski – mają dobre notowania w wojsku, więc to ich odejście jest tym mocniejszym sygnałem dla innych żołnierzy. Pokazali, że nie ma ich zgody na upolitycznienie sił zbrojnych, mają dość lekceważenia, obelg, które obydwaj usłyszeli po upadku rakiety pod Bydgoszczą. Tylko do czwartku włącznie można dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dzięki któremu będziemy mogli zagłosować w dowolnej komisji wyborczej.

Gdyby minister Błaszczak miał odrobinę honoru, to by – po odejściu generałów – podał się do dymisji. Pośpiech, z jakim powołano następców na stanowiska zajmowane dotąd przez gen. Andrzejczaka i gen. Piotrowskiego, jest zadziwiający. I choć słyszymy, że to jest podyktowane koniecznością utrzymania ciągłości dowodzenia, to ciągłość byłaby i bez tego pośpiechu, bowiem zabezpieczyłby ją wyznaczony zastępca.

Tekst ten napisałem zmotywowany krążącymi w internecie opiniami o rzekomym „wspieraniu rządzących poprzez kupowanie obligacji COI/EDO” oraz możliwej „niewypłacalności państwa”. Prawda jest jednak taka, że zaciągnięte obecnie przez Skarb Państwa zadłużenie, a dokładniej jego odsetki kosztują nasz kraj około 30 mld złotych rocznie, co stanowi niespełna 6% jego wydatków. Poza Japonią, posiadacze polskich obligacji skarbowych emitowanych w euro to głównie rezydenci bogatych krajów Europy Zachodniej, czyli Holandii, Luksemburga, Niemiec, Irlandii czy Francji. Jest tu również tajemnicza pozycja „rachunki zbiorcze”, o której nie udało mi się w dokumentach Ministerstwa Finansów znaleźć zbyt wielu informacji.

Psucie finansów. Od “dziury Bauca”…

Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle. Zaczyna mnie to irytowac, dziennikarz jest obiektywny, a nie piszac wyrzuca z siebie swoje konserwatywne emocje. Ten artykul, jesli mozna tak to nazwac moglby byc zupelnie inaczej napisany. Naprawde swietnepojawiaja sie tutaj tematy, ale prosze bez antydziennikarstwa. Do takich wniskow moze sobie dojsc osoba czytajaca, a nie wysuwac takie wnioski jako autor.

Oba finansowane są emisjami długu, a zadłużenie to nie jest ujmowane w budżecie, parlament nie decyduje o jego limitach. Wydatki funduszy nie są poddane żadnej demokratycznej kontroli. płynne rynki forex broker-przegląd i informacje o rynkach płynnych Co więcej, kupowane jest przez NBP. Eksperci nie mają wątpliwości – Polska jest na prostej drodze do bankructwa. Ekonomiści wiedzą już, kiedy do tego dojdzie, a pisze o tym Interia.

  • Obydwaj – zarówno gen. Andrzejczak, jak i gen. Piotrowski – mają dobre notowania w wojsku, więc to ich odejście jest tym mocniejszym sygnałem dla innych żołnierzy.
  • Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że w niedzielę nad ranem Pjongjang wystrzelił dwie rakiety manewrujące z okrętu podwodnego.
  • Populiści nie mają wyboru — muszą skompensować wyborcom te koszty.

W 2022 roku cudzoziemcy popełnili w naszym kraju prawie 15 tys. Wiadomo, jaka narodowość dokonała ich najwięcej – dane z KGP otrzymała “Rzeczpospolita”. We Frankfurcie nad Menem pobity został ukraiński żołnierz, który do Niemiec przyjechał na rehabilitację. Oto zestaw najważniejszych informacji poranka.

Za 20-30 lat Polska zbankrutuje? “To efekt nowego modelu państwa”

Według jednego z rozmówców “DGP” wśród branych pod uwagę wariantów jest sprzedaż Pocztowego do którejś ze spółek grupy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W grę mógłby wchodzić albo sam PZU, albo kontrolowane przez niego banki – Pekao bądź Alior. „Jako spółka publiczna Alior Bank nie komentuje spekulacji medialnych dotyczących kształtu sektora bankowego. Warto jednocześnie dodać, że zgodnie ze zaktualizowaną strategią Alior Banku +Więcej niż Bank+ na lata 2020–2022, Alior Bank skupia się na wzroście organicznym, a nie na wzroście przez akwizycję. Jako Polska jednostronnie raczej nie zwiększymy limitu gwarancji BFG – podobnie jak w latach ubiegłych, zrobimy to wówczas, gdy zapadnie decyzja na poziomie całej UE. Chociaż projekt pełnej unii bankowej to wciąż melodia przyszłości, to w ostatnich latach również w Polsce widzieliśmy, jak działają unijne regulacje dotyczące banków w kłopotach.

Wystarczy przywołać przypadki przymusowych restrukturyzacji (czyli de facto “zwinięcia” z rynku) Idea Banku oraz Getin Noble Banku. W obu przypadkach w ruch poszły przepisy stanowiące implementację unijnej dyrektywy BRRD, dotyczącej “naprawy i restrukturyzacji oraz uporządkowanej likwidacji banków”. Wszystkie wymieniane przez ekonomistów etapy psucia finansów publicznych to kolejne kroki w nakręcaniu spirali populizmu.

W ostatnim czasie marka rozpoczęła rozwój w innych krajach, jak Czechy, Słowacja, Rumunia czy Węgry. Podobny efekt dałoby przyrównanie kwoty gwarancji do polskiego PKB per capita wyrażonego w euro. Stosunek ten wyniósł 6,86 podczas gdy w 2011 r.

Źródła finansowania polityki rozdawnictwa gwałtownie się kończą. Polskie państwo jest praktycznie bankrutem. Coraz mniej chętnych do pożyczania pieniędzy. Coraz wyższe prawdopodobieństwo krachu. Czy blisko 60% długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w stosunku do polskiego PKB i rosnące stopy procentowe stanowią zagrożenie dla stabilności państwa (a przynajmniej jego finansowania)?

Generałowie niebezpieczni dla PiS i Błaszczaka. “W wojsku to się nazywa: dać komuś z opinacza”

Nie tylko w Polsce będzie się o tym mówić, ale też na świecie. Według “DGP” w przeszłości jedną z przeszkód w rozwoju Banku Pocztowego był jego mniejszościowy akcjonariusz. PKO BP, największy krajowy bank, chciał w ten sposób uniknąć konkurencji ze fed usa może podnieść stawki 14 lutego strony instytucji teoretycznie dysponującej najbardziej rozwiniętą siecią dystrybucji w postaci placówek bankowych. „PKO Bank Polski nie komentuje spekulacji medialnych dotyczących przyszłości Banku Pocztowego” – odpowiedziało biuro prasowe PKO BP.

Zarzuty NIK – 117 tysięcy Polaków otrzymało wadliwe szczepionki na Covid

Wynik na sprzedaży, który jeszcze w 2019 r. Był minimalnie nad kreską, w 2020 r. Państwowy operator logistyczny ma więc ograniczone możliwości dalszego zwiększania inwestycji w spółki zależne. A zasoby kapitałowe Banku Pocztowego są szczupłe. Współczynnik wypłacalności BP wynosił w końcu czerwca – to najnowsze dostępne dane – 17 proc. Bank z nadwyżką spełnia wymogi nadzorcze, ale pod względem współczynnika kapitałowego jest poniżej średniej dla sektora.

Fiskus zyskuje niemal nieograniczone możliwości szpiegowania Polaków

To głównie lasy, pola/działki, elementy infrastruktury, państwowe budynki, a nawet prężnie lub mniej działające spółki pod kontrolą administracji publicznej. Kolejnym ważnym pytaniem, na które zaraz sobie odpowiemy, powinno być nie „w jakim stopniu zadłużona jest Polska”, ale i „w jaki sposób zadłuża się Polska? W praktyce oznacza to „za pomocą jakich obligacji? ”, które są pytaniami o tyle ciekawymi, że odpowiedzi na nie mogą nieco zaburzyć obraz rzeczywistości fanów teorii „niepożyczania pieniędzy (via obligacje detaliczne) państwu, by nie wspierać jego aktualnych rządzących. Podwyżki dla budżetówki wypada blado przy feerii pomysłów rządu.

Im jesteś starszy, tym masz większe szanse w tym quizie. Chyba że interesujesz się piłką nożną

Aż 60 (w tym 57 spółdzielczych i 3 komercyjne). Banków, kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ klienci niekoniecznie wiedzą o tym, czy instytucja, której powierzyli pieniądze, jest objęta gwarancjami Federalnej Korporacji Gwarantowania Depozytów (FDIC). Za oceanem standardowy limit wynosi 250 tys. Dolarów, co wystarcza na pełną gwarancję dla większości Amerykanów. Po chwilowym okresie wolności gospodarczej zapoczątkowanym ustawą Wilczka, w kolejnych sejmach ciężko pracowano, aby jak to nazwano „uszczelnić” cały system, czyli powrócić do poziomu prawnego z czasów poprzedniego ustroju.

Karą była nienawiść elektoratu i anihilacja polityczna jego samego i całej partii wraz z nim. Nie dziwi, że nie ma chętnych, by pójść w jego ślady. Dlatego gdy raz wpadnie się w mechanizm populizmu, nie ma drogi wyjścia poza bolesną lekcją kryzysu. Kolejne “tarcze antycovidowe” – setki miliardów złotych wpompowane w gospodarkę, to próba ratowania tak pojętej legitymizacji władzy w obliczu kryzysu. – Nawet gdyby się udało, minister Błaszczak nie przyjdzie.

To dobry moment, by rozróżnić „zadłużenie w posiadaniu inwestorów zagranicznych” od „zadłużenia wyemitowanego w walucie zagranicznej”. Warto więc skupiać się przede wszystkim na tym drugim, czyli zadłużeniu w walucie obcej, które stanowi obecnie około 13,5% aktywnego zadłużenia polskiego Skarbu Państwa. Po pierwsze, 2022 rok upłynął pod znakiem cyklu podwyżek stóp procentowych NBP. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła główną stopę procentową łącznie o 665 pkt bazowych do 6.75%. W październiku, gdy notowania rentowności obligacji skarbowych skoczyły do blisko 9%, RPP – jak się później okazało – właśnie skończyła cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. Wówczas jednak oczekiwano, że stopy procentowe wzrosną na kolejnym posiedzeniu, co dobrze ukazuje stawka WIBOR 3M, która na przełomie października i listopada ub.

Jak napisał, sam “przerzucił tony tego towaru” – czyli podobnych instrumentów inwestycyjnych – i w przypadku CDS-ów dla Polski należy brać słowo “notowania” w cudzysłów, bo “ten rynek nie dubaj nadal w biznesie istnieje”. W to, że największy konkurent prawicy – Koalicja Obywatelska – zostanie liderem, wierzy co czwarty badany. Wyniki dotyczące stworzenia rządu nie są już jednak takie oczywiste.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *